Gateway چیست؟

مقالات

Gateway چیست؟

معنای لغوی Gateway اتصال ميان دو شبکه نامتشابه کامپيوترى که دو شبکه ارتباطى متفاوت و مجزا را به هم وصل مى کند می باشد.
 در شبکه، Gateway به سیستمی گفته می شود که توانایی آن را دارد تا دو شبکه متفاوت را که از پایه از دو پروتکل متفاوت تشکیل شده است به یکدیگر متصل کند.
نام دیگر این دستگاه ATA و به زبان ساده تر مبدل سیستم تلفنی آنالوگ به دیجیتال (voip) می باشد. گیت وی ویپ سخت افزاری است که برای ارتباط دادن شبکه مخابراتی (PSTN) با سیستم تلفنی VoIP به کار می رود. در واقع پل ارتباطی بین شبکه مخابرات تلفن شهری و شبکه تلفنی مبتنی بر IP می باشد.
وظیفه این دستگاه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن به بسته های دیتا (IP Packet) می باشد، همچنین این گیت وی ها عکس این عمل، یعنی تماس های VoIP را به مکالمات تلفنی آنالوگ تبدیل می کنند.
یکی از کاربردهای اساسی گیت وی ویپ انتقال خط تلفن از یک نقطه به نقطه ای دیگر از طریق شبکه IP می باشد.

ارتباط VoIP با سیستم PBX سنتی (مرکز تلفن سازمان)

زمانی که بستر و شرایط لازم برای جایگزینی سیستم PBX سنتی با سیستم VOIP وجود نداشته باشد و یا قصد داشته باشید سیستم تلفن سنتی را در کنار سیستم جدید VOIP استفاده کنید، می توانید با استفاده از یک دستگاه گیتوی مشکل را حل کنید. شما می توانید با برآورد تعداد تماس همزمان از گیتوی مورد نظر استفاده نمایید و در کنار PBX سنتی (مرکز تلفن سانترال) از سیستم VOIP بهره مند شوید، در واقع تمام امکانات مرکز تلفن سانترال  را با همان امکانات VOIP اما با هزینه ی کمتر در اختیار دارید.

, , , ,
نوشتهٔ پیشین
خطوط تلفن ثابت PSTN و NGN چیست؟
نوشتهٔ بعدی
انواع گیتوی

پست های مرتبط

فهرست