خطوط تلفن ثابت PSTN و NGN چیست؟

مقالات

PSTN چیست؟

درگذشته ای نه چندان دور که انسان استفاده ازاینترنت را در مکالمات خود تجربه نکرده بود، ارتباطات محاوره ای صرفاً از طریق تلفن ثابت و به کمک خطوط PSTN بوده است. PSTN مخفف عبارت  Public Switched Telephone Network می باشد و به معنی شبکه عمومی تلفن ثابت در سطح جهان و به عنوان یکی از وسیله های ارتباط دهی مطرح است. در این سیستم، سیگنال های صوتی آنالوگ با استفاده از کابل ها و سیم کشی های مسی صورت می گیرد. در واقع یک خط ارتباطی آنالوگ می باشد که در حال حاضر هم در سیستم مخابرات اکثر کشورها همانند ایران استفاده می شود.
این خطوط تلفنی می توانند برای برقراری یک تماس تلفنی ساده بین دو تلفن ثابت مورد استفاده قرار گیرند.

NGN (تلفن ثابت اینترنتی) چیست؟

امروزه با پیشرفت و توسعه تکنولوژی و ارتباطات نسل جدید شبکه های مخابراتی روی کار آمد. NGN مخفف عبارت Next generation network  می باشد. دلیل اصلی این نامگذاری وجود تغییرات کلی در همه ابعاد ارائه سرویس، خصوصا در هسته اصلی می باشد.NGN  یک شبکه Packet-base است که میتواند سیستم های مخابراتی و سرویس های ارزش افزوده را فراهم اورد. ایده اصلی NGN  این است که یک شبکه  بتواند علاوه بر صدا تمامی سرویس ها (دیتا و تصویر) را بر روی بستر IP  بدون الزام به سیم کشی و کابل کشی های مسی انتقال دهد. برتری خطوط NGN نسبت به PSTN کم هزینه بودن آن است و کمک شایانی در کاهش هزینه مکالمات می کند.

به طور فنی می توان گفت شبکه NGN ترکیبی از شبکه های تلفنی مخابراتی PSTN، شبکه های تلفنی موبایل GSM، شبکه ATM، شبکه های اینترنت مثل ADSL و کابل و LAN بی سیم بصورت یکپارچه یک شبکه واحد را ایجاد می کند و دیگر نیازی ندارید تمامی این شبکه ها را داشته باشید شما تنها با داشتن یک شبکه مبتنی بر طراحی شبکه NGN از تمامی امکانات شبکه های مخابراتی گذشته استفاده کنید.

خطوط تلفن اینترنتی به معنی خط تلفن تحت پروتکل SIP یکی از محبوب ترین پروتکل های ارتباطی انتقال صدا بر روی بستر شبکه یا همان VOIP می باشد. با استفاده از این سرویس مشترک می تواند یک یا چند خط تلفن را در محل کار یا منزل خود بر روی شبکه جهانی اینترنت دریافت نماید. یکی از بزرگترین مزیت هایی که با راه اندازی این سرویس برای مشترکین فراهم می شود، تحت پوشش قرار گرفتن مناطقی است که امکان ارائه خط تلفن از طریق سیم تلفن به هر دلیل امکان پذیر نباشد. ارائه سرویس خط تلفن روی بستر اینترنت امکان فعال کردن چند خط تلفن و استفاده همزمان از اینترنت را فراهم می نماید.

, , , , , ,
نوشتهٔ پیشین
مرکز تماس ( مرکز تلفن یا کال سنتر ) چیست؟
نوشتهٔ بعدی
Gateway چیست؟

پست های مرتبط

فهرست